Uwaga! Strona korzysta z cookies! W przypadku braku zgody proszę zmienić ustawienia przeglądarki. Więcej informacji

poniedziałek, 29 września 2014

Sprzedaż w sklepach internetowych- zmiany w przepisach



Z dniem 25 grudnia 2014 r. zaczną obowiązywać przepisy regulujące uprawnienia konsumentów w stosunku do przedsiębiorców oraz nowe obowiązki przedsiębiorców w odniesieniu do ich klientów będących konsumentami. W tym dniu wchodzi bowiem w życie ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta uchylająca jednocześnie dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 2 marca 2000 o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. z 2012, poz. 1225) oraz ustawę z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 141, poz.1176).
Jakie najistotniejsze zmiany niesie za sobą ustawa o prawach konsumenta?

Obowiązek informacyjny przedsiębiorcy:

Zmiany, które nadchodzą szczególnie dotykać będą przedsiębiorców, którzy świadczą swoje usługi na tzw. odległość czyli m.in. sprzedają dystrybuowane przez siebie produkty w sklepach internetowych. Taka grupa sprzedawców od 25 grudnia 2014 r. musi bowiem do katalogu swoich zasad, dodać kolejną:
„Po pierwsze informuj!”
A o czym?
Na to pytanie odpowiada art. 12 ustawy o prawach konsumenta w sposób niezwykle szeroki, dlatego też nie zostanie on w tym miejscu zacytowany w całości. Zgodnie z treścią powołanego przepisu najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały m.in. o: adresie pocztowym sprzedawcy, jego numerze rejestrowym, adresie poczty elektronicznej, numerze telefonu, pod którym można się szybko i efektywnie skontaktować ze sprzedawcą, o łącznej cenie lub wynagrodzeniu za świadczenie wraz z podatkami, a gdy charakter przedmiotu świadczenia nie pozwala na wcześniejsze obliczenie ich wysokości - sposobie, w jaki będą one obliczane, a także kosztach transportu, dostarczenie, czy też kosztach usług pocztowych.

Nowy termin na odstąpienie od umowy:

Za jedną z kluczowych w prawie konsumenckim na gruncie nowej ustawy uznać należy zmianę terminu, w którym konsument kupujący towar w sklepie internetowym może od umowy odstąpić. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami termin ten wynosił 10 dni liczonych od dnia wydania konsumentowi rzeczy będącej przedmiotem sprzedaży. Z dniem 25 grudnia 2014 r. ze swojego prawa konsument będzie mógł skorzystać aż przez 14 dni. Ustawodawca przewidział przy tym dosyć dotkliwą sankcję dla sprzedawców, którzy nie poinformują swoich klientów o wskazanym terminie. Jeżeli bowiem konsument nie zostanie poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy, konsument będzie mógł zrezygnować z zakupu nawet przez okres 12 miesięcy.

Koszty zwrotu towaru przy odstąpieniu od umowy:

Nowością w odniesieniu do dotychczasowego stanu prawnego jest również rozstrzygnięcie w ustawie o prawach konsumenta kwestii ponoszenie kosztów dostawy towaru przy odstąpieniu od umowy.  Zgodnie z nowymi przepisami- konsument będzie ponosił jedynie koszty odesłania towaru do sprzedawcy, natomiast sam powinien otrzymać zwrot kosztów dostarczenia towaru przez sprzedawcę pod warunkiem jednak, iż klient dokonując zakupu wybrał najtańszą z oferowanych przez sprzedawcę opcję dostawy. Jeżeli konsument wybierze droższy sposób doręczenia, wówczas sprzedawca nie będzie zobligowany do zwrotu kosztów przesyłki.

Przedstawione powyżej zmiany w stanie prawnym stanowią jedynie część zmian, z którymi od 25 grudnia 2014 r. będą musieli zmierzyć się sprzedawcy. Bez wątpienia jednak już zaprezentowane wyżej przykłady wskazują, iż przedsiębiorców dokonujących sprzedaży w sklepach internetowych czeka konieczność dostosowania dotychczas stosowanych przez nich regulaminów sklepów internetowych do zmieniającego się prawa. Aby uniknąć sytuacji, w której regulamin sklepu internetowego nie będzie odpowiadał nowym regulacjom prawnym warto zlecić modyfikacje jego brzmienia profesjonaliście jakim jest radca prawny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz